OMNIBUS O POLSCE DLA GIMNAZJUM Od sierpnia od czerwca
galeria...
Omnibus - pytania i odpowiedzi
Jak co roku. w ramach Tygodnia Kultury i Języka Polskiego, 28 maja miał miejsce konkurs dla gimnazjum Omnibus o Polsce. W tym roku, w związku z 20. rocznicą Wyborów Czerwcowych i zmian w Polsce, hasło przewodnie konkursu brzmiało „Od sierpnia do czerwca“, czyli lata 1980-89. W jury zasiedli pani Violetta Gawlik, pani Aneta Piłat oraz przedstawiciele samorządu szkolnego. Konkurs prowadzili ubrani w polskie barwy - pan Łukasz Lipiec, pan Grzegorz Nowak oraz pani Beata Oziębłowska.

Konkurs rozpoczął się od rozpoznania przedmiotów kojarzących się z głównymi wydarzeniami i postaciami w tych latach. Jednym z nich był wielki dlugopis, jakim Lech Wałęsa podpisywał Porozumienie w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Z kolei ciemne okulary symbolizowały generała Wojciecha Jaruzelskiego i wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Najwięcej problemów przysporzył uczniom kapelusz kowbojski, znany świadkom owych wydarzeń z plakatu wyborczego do Sejmu Kontraktowego w czerwcu 1989 roku (patrz m.in. http://www.muzhp.pl/aktualnosci/155/w-samo-poludnie---wybory-1989.html). Kapelusz ten wielu uczniom kojarzył się z rolnikami, PZPR, a nawet emigracją Polaków do USA. Poza rundą pytań (
LINK / do pytań) uczestnicy mieli za zadanie m.in. zaznaczenie na mapie miejsc związanych z opozycją Solidarności, rozpoznanie pomników Solidarności i nieoficjalnego hymnu Solidarnosci, czyli Murów Jacka Kaczmarskiego wśród trzech fragmentów muzycznych, a także naniesienie na kartach reglamentacyjnych typowych towarów, które w latach 80-tych można było dostać tylko na kartki. Cóż, po odpowiedziach widać było przepaść pokoleń – niektórzy jako towary reglamentowane zaznaczali jeansy, ktore wtedy można było jedynie dostać w sklepach Pewex za walutę. Najtrudniejszym pytaniem okazało się pytanie 16. – gdzie odbywały się obrady Okrągłego Stołu - podpowiadamy - w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wiele drużyn miało także problem z odgadnięciem autora słów „Przeszłość oddzielam grubą kreską“ (był nim pierwszy premier pokomunistycznego rządu - Tadeusz Mazowiecki).

Najlepsze wyniki uzyskali zaprawieni po kilku innych konkursach o PRL-u trzecioklasiści. Po podliczeniu punktów okazało się, że klasy III gim A i B miały wyniki różniące się jednym dodatkowym punktem przyznanym przez jednego z organizatorów. Postanowiono więc zorganizować dogrywkę, w której po zaciekłej walce wygrała klasa III A gimnazjum w składzie: Mariusz Andrzejewski, Maria Chmiel i Ania Wójtowicz.
Organizatorzy mają nadzieję, że mimo zabawowej formy, konkurs przybliżył uczniom najnowszą historię Polski, a starszym nauczycielom z pewnością zakręciła się łezka w oku gdy słuchali Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka.
WYNIKI KONKURSU:
I m-ce klasa III A gimnazjum 60 pkt
II m-ce klasa III B gimnazjum 59 pkt
III m-ce klasa III C gimnazjum 53 pkt
IV m-ce - I A gim 44 pkt
II A gim 44 pkt
V m-ce I D gim 41 pkt
VI m-ce II C gim 40 pkt
VII m-ce I B gim 39 pkt
VIII m-ce I C gim 37 pkt
IX m-ce II B gim 33 pkt
UWAGA KONKURS
„Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce…".

Chcielibyśmy zaprosić gimnazjalistów, a także uczniów szkoły podstawowej do udziału w konkursie na plakat lub hasło związane z 20 rocznicą wyborów czerwcowych ogłoszone przez Ministerswo Edukacji Narodowej. Hasło lub plakat mają w ciekawy sposób przybliżyć i upamiętnić przemiany, jakie zaszły w Polsce w 1989 roku. Zainteresowani uczniowie proszeni są o zgłaszanie prac do 18 czerwca 2009 swoim nauczycielom historii, lub wychowawcom. Prace mogą być indywidualne i grupowe, ale muszą być podpisane pełnymi imionami i nazwiskami ucznia.
Więcej szczegółów na stronie:
http://www.1989.edu.pl