17 Konkurs Recytatorski

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Udział młodzieży klasy

III LO w XVII Konkursie Recytatorskim

im. Adama Mickiewicza „Kresy 2009”

w Białymstoku.

Galeria....

W dniach 7-13 grudnia 2009 roku dwie uczennice klasy III LO Ewelina Kruszewska i Aneta Woronkiewicz – laureatki szkolnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego w Atenach wzięły udział w warsztatach teatralnych i spotkaniach młodzieży polonijnej z 12 krajów Europy: Litwy, Łotwy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Gruzji, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Czech, Bułgarii i Grecji zorganizowanych siedemnasty raz przez „Wspólnotę Polską” w Białymstoku z inicjatywy profesora Akademii Teatralnej Piotra Damulewicza i Izabeli Półtorak- instruktora teatralnego, szefowej Wspólnoty Polskiej w Białymstoku. Tradycją białostockich „Kresów” jest tygodniowy zjazd młodzieży żyjącej poza granicami Polski w celu rozwijania i doskonalenia pasji poetyckich oraz warsztatu recytatora. Program wypełniają spotkania z aktorami Białostockiego Teatru Lalek, Białostockiej Akademii Teatralnej, studentami, profesorami, ludźmi zajmującymi się teatrem, sztuką, poezją, reprezentujących elitę kulturalną Podlasia. W tym roku młodzież obejrzała trzy spektakle teatralne: „Dulcynea”, „Kopciuszek”, i „Pomysł na morderstwo”, pokaz studentów III roku AT, zwiedziła wystawę „Białystok młodego Zamenhofa” – lekarza, okulisty twórcy języka esperanto, spotkała się w teatrze ze znaną polską aktorką Teresą Budzisz – Krzyżanowską na wspólnej rozmowie o „Panu Tadeuszu” i „Beniowskim”, posłuchała prelekcji historycznej „Generał Fieldorf  NIL” oraz obejrzała film „NIL” , uczestniczyła w wykładzie „Słowacki” prof. J. Ławskiego oraz była zaproszona na Wigilię do Pałacyku Gościnnego Branickich zorganizowaną przez Prezydenta Miasta Białegostoku i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W czasie uroczystej Wigilii uczestnicy „Kresów” mogli porozmawiać z Wicemarszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofem Putrą, szefową Wspólnoty Polskiej i innymi znakomitościami polskiego establishmentu, pośpiewać kolędy, popróbować polskich tradycyjnych potraw świątecznych.

10 grudnia w czwartek odbył się też Konkurs Poezji Polskiej, na którym rozbrzmiały strofy poezji Mickiewicza, Słowackiego, Tuwima, Gałczyńskiego, Herberta, Szymborskiej, Twardowskiego i nie chodziło o nagrody, wyróżnienia, ale możliwość opowiedzenia o sobie i swojej duszy słowami wybranego poety. I choć większość uczestników nie znała prawie zupełnie języka polskiego to jednak z przyjemnością publiczność wysłuchała utworów romantycznych z rosyjskim akcentem.

Największą zasługą „Kresów” jest nie integracja młodzieży polonijnej i odnajdywanie przez nią tożsamości narodowej, ale pomoc młodym ludziom w określeniu się, odnalezieniu zagubionych wartości, a może wartości w ogóle i wytyczaniu życiowej drogi. Dawid Kiełb – uczeń poprzedniej klasy III LO Zespołu Szkół i uczestnik XVII Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2009” jest dzisiaj studentem I roku Szkoły Aktorskiej Bogusława Lindy w Warszawie.

Opiekun Beata Goralewska

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.