Międzynarodowy Dzień Ziemi 2011

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Dnia 21 marca 2011 roku, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, w Zespole Szkół imienia Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach obchodziliśmy uroczyście święto Ziemi.

Już od wielu dni, w ramach projektu edukacyjnego, uczniowie pod kierunkiem pana Daniela Zatorskiego oraz pani Kornelii Frątczak-Wołoszyn, którzy dobrowolnie zgłosili się do jego realizacji, przy profesjonalnym wsparciu Koła Ekologicznego i jej opiekuna pani Joanny Figury, intensywnie przygotowywali się do tego przedsięwzięcia.

W tygodniu poprzedzającym obchody szkoła przyozdobiona została ekologicznymi gazetkami ściennymi o tematyce poświęconej ochronie środowiska naturalnego, wykonanymi w stu procentach z materiałów przetwarzalnych (recykling) i pochodzących z ponownego użycia (ang. reusing). Dekoracji dopełniły plakaty, przygotowane samodzielnie przez uczniów, obrazujące w jaki sposób możemy zapobiegać niszczeniu naszej planety, świadomie i umiejętnie korzystać z bogactw jej zasobów naturalnych, aby nam i przyszłym pokoleniom żyło się lepiej i zdrowiej.

Imprezę rozpoczął Konkurs Plastyczny pod tytułem Pani Wiosna, w którym entuzjastycznie wzięli udział uczniowie klas I – V szkoły podstawowej. Pod czujnym okiem nauczycieli oraz uzdolnionych artystycznie gimnazjalistów wykonali przepiękne prace konkursowe.

Jury, którego prace koordynowała pani Danuta Szulga – opiekunka Koła Plastycznego - wybrało, oceniło i nagrodziło najpiękniejsze z nich.  Pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej zdobyła Aleksandra Kibitlewska z klasy IV c, zaś klasa IV b została wyróżniona za pracę grupową.

Po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego przyszła kolej na część oficjalną, prowadzoną z humorem przez Norberta Krupskiego (III b gim.) i Patrycję Skok (II a gim.).

Na początek  usłyszeliśmy poezje poświęcone Ziemi i życiu człowieka w zgodzie z naturą. Katarzyna Zadrzyńska (III b gim.) zaprezentowała autorski wiersz. Obok niej wystąpiły: Patrycja Byra (VI a) oraz Magdalena Leńczuk (III b gim.) w duecie z Karoliną Wójtowicz (II b gim.). Ilustracje muzyczne stworzyli: Maciej Przysiwek (II c gim) i Jan Tokarczyk (III c gim.), akompaniując na gitarach elektrycznych.

Następnie, trzyosobowe zespoły przedstawicieli poszczególnych klas stanęły w szranki, by sprawdzić swą wiedzę z zakresu ekologii, sozologii i innych nauk przyrodniczych. Turniej Czterech Żywiołów poprowadził Robert Luba z klasy III b gimnazjum, autor większości pytań konkursowych, a nad jego prawidłowością czuwało Jury złożone z przedstawicieli Grona Pedagogicznego, Rady Rodziców oraz społeczności uczniowskiej. Mimo pochmurnego nieba gorący doping rozgrzewał młodzież, która wyjątkowo aktywnie wspierała swoich kolegów. W emocjonującej rozgrywce zwyciężyły ex-aequo klasy VI a  i I LO. Poszczególne rundy konkursu przeplatane były barwnymi układami muzyczno-choreograficznymi, zatytułowanymi: Woda, Ziemia Powietrze i Ogień, opracowanymi przez uczniów pod kierunkiem Emilii Kołodziej z klasy III b gimnazjum, a całości dopełnił muzyczny performance Nasz Świat w naszych rękach.

Punktem kulminacyjnym był jednak pokaz mody ekologicznej. Nasi uczniowie doskonale wczuli się w role projektantów odzieży, własnoręcznie przygotowując stroje z materiałów przetwarzalnych, pochodzących z odzysku lub ulegających szybkiej biodegradacji, aby zaprezentować swoją inwencję, jako modele, szerokiej publiczności. Mogliśmy podziwiać niezwykle interesujące, zaskakująco nowatorskie pomysły. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie, gdyż wiele kostiumów zasługiwało na wyróżnienie. Ostatecznie, pierwsze miejsce w pokazie mody zajęli uczniowie klasy III b gimnazjum: Magdalena Leńczuk i Maciej Sulewski za kolekcję zatytułowaną Papierowy Szał.

Brać uczniowska, tego dnia stawiła się niemal w komplecie. Mimo tzw. dnia wagarowicza nikt nie chciał opuścić tak wyjątkowego wydarzenia w życiu naszej Szkoły. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, jak wielką naukę czerpiemy poprzez zabawę; dostrzec to, że uczniowie bywają najlepszymi nauczycielami, gdy przekazują sobie wzajemnie wiedzę i umiejętności.

Uświadomiliśmy również, że  przyszłość i losy świata zależą od nas samych i jeśli chcemy zmieniać go na lepszy, powinniśmy zacząć od samych siebie...

Składamy ogromne podziękowania wszystkim tym, którzy w najmniejszym nawet stopniu przyczynili się do stworzenia tak wspanialej atmosfery i uczynili ten pochmurny dzień pełnym wiosny.

Koordynatorzy

Daniel Zatorski

Kornelia Frątczak-Wołoszyn

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.