Obchody Narodowego Święta Grecji

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Dnia 24 marca 2011 roku odbyła się w Zespole Szkół im. Z. Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach uroczystość z okazji Narodowego Święta Grecji. Przybylo na nią wielu znakomitych gości: Kierownik Wydziału Konsularnego Pan Piotr Strutyński, płk. Zbigniew Betnarski Attache Obrony, Radca-Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Pani Ewa Flis, przedstawiciele Rady Rodziców Pani Małgorzata Habdas i Pan Krzysztof Bienia, nauczyciel historii greckiego liceum zawodowego z dzielnicy Agia Paraskewi oraz nauczyciel języka greckiego i uczniowie II gimnazjum z dzielnicy Papagu

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Marzanna Geisler powitaniem gości, a następnie Pani Beata Panagiotopoulou odczytała list Minister Edukacji Narodowej Grecji Anny Diamantopulu  skierowany do młodzieży naszej szkoły z okazji  tego Swięta.

Prowadzący uroczystość Mariusz Krasiński i Karolina Życińska, uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego, krótko przedstawili historię powstania.
25 marca to szczególny dzień dla każdego Greka, gdyż w tym dniu w roku 1821 wybuchło Wielkie Powstanie Narodowe przeciwko tureckiemu władaniu, pod hasłem WOLNOŚĆ LUB ŚMIERĆ. Po czterystu latach niewoli tureckiej, Grecy zdołali pokonać swoich wrogów i odzyskali niepodległość w roku 1832r. Inicjatorem działań zmierzających do rozpoczęcia powstania,  które wybuchło na Peloponezie i ogarnęło całą Grecję było .„Stowarzyszenie Przyjaciół” – tajna i niezależna organizacja utworzona w Odessie w roku 1814 przez Aleksandra Ipsilantisa.
Jednym z symboli narodowego powstania greckiego był  Theodoros Kolokotronis,  bohater Peloponezu przywódca wielu  zwycięskich walk. Athanasios Diakos, kolejny bohater powstania, wraz ze swoimi towarzyszami stawiał dzielny opór na moście Alamana. Jakże znaczące słowa wypowiedział umierając: „Spójrzcie jaką porę Śmierć mi wybrała, gdy kwitną kwiaty i ziemia zieleni się cała”
Wśród bohaterów powstania znaleźli się również Andrutsos, Karaiskakis, Papaflesas, Makrigiannis,  Miaulis i  wielu innych, a także greckie kobiety, przede wszystkim piekna i dzielna Bubulina, mieszkająca na wyspie Spetses. Niektóre greckie kobiety wolały popełnić samobójstwo niż dostać się do niewoli tureckiej. Przykładem takiej heroicznej śmierci jest ostatni taniec mieszkanek Souli, które w rytm muzyki rzuciły się ze skały.
Mieszkańcy Europy współczuli Grekom, którzy przez 400 lat znajdowali się w niewoli tureckiej i uważali, że ten dzielny naród powinien odzyskać niepodległość. Ofiarowali im pomoc zarówno materialną jak i duchową. Jednymi z najbardziej znanych filhellenów, które się chlubnie zapisały w historii Grecji był poeta angielski lord George Byron, francuski pisarz Wiktor Hugo oraz malarz romantyczny - twórca historycznego obrazu „Rzeź na Chios” Eugene Delacroix.
Greckie Powstanie Narodowe w 1821 roku i bohaterstwo jego uczestników, ukazuje, że jeśli człowiek słucha głosu sumienia i obowiązku oraz potrafi poświęcić się dla dobra ogółu i swojej ojczyzny zawsze pozostaje wolny. I tym akcentem zakończyliśmy naszą uroczystość.
Wiersze Dionizosa Solomosa, Rigi Fereou, Wiktora Hugo i utwory ludowe w języku greckim recytowali uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Ostatni taniec mieszkanek Souli wykonały uczennice klasy II i III gimnazjum. Taniec hasapiko pt. „Niech znów wróci 1821”,  wykonała grupa taneczna przygotowana przez panią Grażynę Adamidou. „Hymn o wolności” najbardziej znany utwor Rigi Fereou zaśpiewali uczniowie klas I i III gimnazjum.

Organizatorzy: Wasiliki Gouweli, Maria Lada, Jolanta Laconitis, Mariola Kochanowicz

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.