DLACZEGO JESTEŚMY DUMNI Z OSIĄGNIĘĆ POLONII?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

DLACZEGO JESTEŚMY DUMNI Z OSIĄGNIĘĆ POLONII?

W maju uczniowie gimnazjum  nauczania ramowego zaprezentowali na lekcjach geografii i wiedzy o społeczeństwie prace wykonane w ramach projektu edukacyjnego ,,Dlaczego jesteśmy dumni z osiągnięć Polonii?”. Celem projektu było udowodnienie, że polscy emigranci to osoby o niezwykłej operatywności i kreatywności, które  w przybranej ojczyźnie potrafią odnosić sukcesy oraz robią coś dobrego dla innych krajów czy narodów. Młodzież udowodniła, że Polacy zapuścili korzenie praktycznie w każdym państwie na świecie, wspinając się tam nierzadko na najwyższe szczeble kariery w różnych dziedzinach. Omówili wyjątkowe sukcesy  E. Malinowskiego bohatera narodowego z Peru i twórcę najwyżej położonego odcinka kolei na świecie, F. Stempkowskiego  naczelnego architekta Berna -szwajcarskiej stolicy , B. Rymkiewicza inżyniera, który wybudował Manaus- największy port nad Amazonką. Przedstawili niezwykłe życiorysy i osiągnięcia:  Z. Brzezińskiego – doradcy prezydenta USA Jimmy’ego Cartera,  J. Kerrey’go, kandydata od urzędu prezydenckiego w USA  w 2004r., którego przodkowie pochodzili z małego miasteczka na Opolszczyźnie, 
M. Skłodowskiej-Curie – uczonej wszech czasów, dwukrotnej noblistki z fizyki i chemii, papieża Jana Pawła II,    F. Chopina – geniusza pianistycznego, prof. A. Wolszczana- pracownika NASA, który jako pierwszy odkrył pozasłoneczny układ planetarny, S. Woźniaka- współzałożyciela firmy Apple Computer, J. Garbarka – najbardziej znanego norweskiego jazzmana, R. Samborę – gitarzystę grupy Bon Jovi, R. Modrzejewskiego –uznanego budowniczego mostów Ameryki, P. Landowskiego – rzeźbiarza, który wykonał słynną statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro uznaną za jeden z cudów świata oraz wielu innych (zachęcamy do obejrzenia przykładowych prezentacji i filmików).

 

 

 

 

Po przeprowadzonych lekcjach uczniowie stwierdzili, że polscy emigranci, dzięki sukcesom osiągniętym na obczyźnie, mogą być najlepszymi popularyzatorami Polski znacznie podnoszącym jej wartość i wizerunek.

    Projekt był uzupełnieniem VIII edycji polonijnego konkursu ,,Być Polakiem”, w którym  uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych nauczania uzupełniającego, w  kategorii -prezentacja multimedialna: ,,Polonia dla Europy i świata’’. W konkursie tym 2 osoby otrzymały wyróżnienia: Wiktoria Urban z kl. III a gimn., która w swojej pracy przedstawiła postać ks. Jerzego Chorzempy związanego obecnie ze środowiskiem Polonii greckiej oraz  Marceli Wielgosz z kl. III a gimn.

Projekt edukacyjny nadzorowała nauczycielka geografii i wiedzy o Polsce  Pani Joanna Figura.

Wyniki VIII edycji konkursu „Być Polakiem” 2017”  więcej...

 

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.