Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w Zespole Szkół w Atenach

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka w Zespole Szkół w Atenach

 W roku 2014 obchodzimy XXV – lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej też światową konstytucją praw dziecka - najważniejszego międzynarodowego dokumentu poświęconego prawom i wolnościom najmłodszych członków społeczeństwa. Niewątpliwym powodem do dumy jest fakt, że inicjatywa ustanowienia tej Konwencji, ratyfikowanej przez 193 kraje na świecie, wyszła właśnie z Polski i jest ona najważniejszą polskim projektem w dziedzinie ochrony praw człowieka na forum międzynarodowym. Warte podkreślenia jest również to, że Konwencja o Prawach Dziecka w dużej mierze czerpie z dorobku wybitnego polskiego pedagoga – Janusza Korczaka, którego podejście do dzieci i model wychowawczy okazały się uniwersalne i ponadczasowe.

Galeria...

W związku z obchodami tego jubileuszu w Grecji dnia 10 listopada 2014 r. Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki odwiedził wyjątkowy gość – Pan Minister Marek Michalak – polski Rzecznik Praw Dziecka, który przebywał z kilkudniową roboczą wizytą w Atenach na zaproszenie greckiego Rzecznika – Pana Jorgosa Moschosa, niedawno goszczącego w naszej Szkole. Wraz z Rzecznikiem przybył do szkoły Konsul RP w Atenach Pan Przemysław Dropiewski.


Rzecznik Praw Dziecka to najważniejsza osoba reprezentująca prawa dzieci, kontrolująca ich przestrzeganie przez instytucje publiczne i nierzadko interweniująca w ich obronie. Do jego kompetencji należy również legislacja – czyli tworzenie nowych praw przyjaznych dzieciom oraz edukacja w dziedzinie praw i obowiązków dzieci i wobec dzieci. Można więc śmiało nazwać go najważniejszym i najbardziej wpływowym przyjacielem wszystkich dzieci i młodzieży.
Pan Minister Marek Michalak jest z zawodu pedagogiem i terapeutą, a w życiu prywatnym – ojcem dwojga dorastających maluchów, tak więc doskonale znane są mu potrzeby i problemy najmłodszych. Zagadnienia dotyczące praw dzieci na świecie nieobce są również uczniom naszej Szkoły, dzięki projektowi edukacyjnemu prowadzonemu w ostatnim czasie przez Panią Joannę Figurę i Panią Mariolę Kochanowicz.

Na powitanie Pana Rzecznika uczniowie naszej Szkoły pod kierunkiem nauczycieli polonistów – Pani Alicji Wawrzynowicz i Pana Daniela Zatorskiego przygotowali niezwykle atrakcyjny i barwny program artystyczny, na który złożyły się tańce, piosenki i wiersze poświęcone dzieciom, a także krótkie przedstawienie teatralne Król Maciuś Pierwszy nawiązujące do dorobku literackiego Janusza Korczaka, przyjęte entuzjastycznie przez gości i publiczność. Piękną oprawę stanowiły również dekoracje wykonane przez uczniów.

W części oficjalnej Pan Minister złożył na ręce Pani Dyrektor Marzanny Geisler cenny dar - Kodeks Praw Dziecka, który niewątpliwie w naszej Szkole znajdzie się na poczesnym miejscu, podzielił się również z nami dobrą nowiną, a mianowicie tym, że Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednomyślnie poparła jego propozycję dotyczącą ustanowienia dnia 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, którego obchody - jak się wyraził - w Polskiej Szkole w Atenach rozpoczęły się już dzisiaj. Podkreślił rangę tego wydarzenia, jak również zaznaczył, że prawa, to nie tylko przywileje, ale również odpowiedzialność. 

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.