Wieczór poezji romantycznej

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
„Wieczór poezji romantycznej i nie tylko”

Dnia 24 marca o godz. 19.00 w Sali kameralnej Teatru przy Kościele odbył się wieczór poezji romantycznej i nie tylko przygotowany specjalnie przez uczniów klasy drugiej Liceum Szkoły Polskiej dla Polonii. Deklamacja wierszy m. in. takich twórców jak Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jak i Williama Blake’a podjęli się : Ewelina Kruszewska  Katarzyna Grochowska, Milena Duda, Aneta Woronkiewicz, Konstancja Krotzek, Mateusz Sieprawski, Mateusz Uchacz oraz Agnieszka Koryga. Nie zabrakło również romantycznych utworów Juliusz Słowackiego, jednego z najwybitniejszych w dziejach polskich poety , którego pamięć uczczona została przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszeniem roku 2009   rokiem Juliusza Słowackiego.

Przedstawienie miało charakter otwarty, gdyż zaproszonym mógł czuć się każdy miłośnik literatury pięknej .Swoją obecnością zaszczyciła  spektakl m.in. dyrekcja Szkoły Polskiej   przedstawiciele grona pedagogicznego  oraz Rady Rodziców , licealiści oraz nasi wspaniali rodzice. Wśród zaproszonych gości była również grupa młodzieży polskiej przybyłej w ramach wymiany miedzy-szkolnej z Rzymu.
Doniosłość wieczoru, a także nadzwyczajną atmosferę dało się odczuć już na samym  wejściu, gdzie każdy gość  został powitany przez organizatorów, dostawszy jednocześnie program przedstawienia. Oryginalne było również oczekiwanie na rozpoczęcie spektaklu, odbywające się ku zaskoczenie wszystkich, w pobudzającej wyobraźnię ciemnościach. Niespodziewanie, ciszę przerwał głos konferansjera, przedstawiającego zebranym cel owego wtorkowego wieczoru. Zrazu , z ogarniętej sale ciemności i mroku zjawił się przywołany przez narratora duch romantyczny, wprowadzając swoją obecnością nieco światła. Zapaliwszy świece , stanowiące scenografie przedstawienia , każdy z widzów mógł nareszcie dojrzeć tworzących „żywy obraz” uczestników. Publiczność ,nie znając bliższych szczegółów scenariusza , była zaskoczona przebiegiem następujących po sobie wydarzeń. W ciszy, skupieniu  a także z nutką strachu  obserwowała się wyłaniających  się znienacka z różnych stron sali wykonawców. Romantyczna tematyka recytowanych utworów, a także fenomenalna gra aktorska wywierała nie małe emocje , skłaniając niektórych swoją wymową do różnych reakcji. Nie zabrakło również interwencji pani dyrektor, dbającej o bezpieczeństwo swoich uczniów nawet poza murami szkoły, która pragnęła pójść z pomocą upadającej na stół postaci romantycznej. Nie da się ukryć , iż w skutek przedstawienia całą sale wypełnił romantyczny  nastrój,  przenoszący każdego widza w odległy od rzeczywistości świat. Zahipnotyzowani historią nieszczęśliwych kochanków , nie spostrzegli , iż widowisko dobiegło końca. Oczekujący na oklaski wykonawcy, swoim ukłonem dali dyskretny znak zakończenia spektaklu, wyrywając być może gości z zadumy nad zadanym przez narratora pytaniem : „Czy warto kochać na śmierć?”
Po przebudzeniu się publiczności z zamyślenia, oklaskom nie było końca. Otrzymany aplauz był przede wszystkim zasługą opiekunów: pani Beaty Goralewskiej i pana Marcina Zielonki, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomogli przygotować młodzieży tak wspaniały i wzruszający spektakl.        
Miłym akcentem było przygotowanie przez Justynę Nieckarz i Agnieszkę Hajnosz słodkiego poczęstunku , przy którym zebrani goście mogli wymienić się miedzy sobą wywartymi wrażeniami.
Uczennica kl. IILO   Konstancja Krotzek

PODZIĘKOWANIA
Klasa II LO dziękuje serdecznie wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wieczorku .

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.