I Polonijny Turniej Drużyn Amatorskich w Piłce Siatkowej

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Siatkówka polonijna w Atenach?
I Polonijny Turniej Drużyn Amatorskich w Piłce Siatkowej Ateny 2009
Czy Polacy potrafią grać w siatkówkę?
Na to pytanie chyba wszyscy czytający ten tekst znają odpowiedź-polska siatkówka to w tej chwili nasza największa duma jeśli chodzi o sporty drużynowe.
Czy Polacy w Atenach interesują się ta dyscypliną? Wszystko wskazuje na to że tak-trudno zapomnieć nasz (kibiców z Aten) udział w meczach reprezentacji w Lidze Światowej czy na Igrzyskach Olimpijskich. Mało tego-wystarczy zapytać kogoś z takich wielkich klubów jak Skra Bełchatów, Jastrzębie czy BKS Bielsko-Biała czy wie coś o polonijnych kibicach z Aten. Jestem pewny odpowiedzi. Uważni internauci siatkarscy w Polsce zauważyli ,że jesteśmy już „znaną firmą”. Przed tegorocznym Final Four Pucharu Challenge z udziałem polskiej drużyny z Jastrzębia na stronie internetowej klubu pojawiło się stwierdzenie, że kibice z Aten na pewno tam będą bo do Turcji mają „rzut beretem”. Przyznajcie, że o czymś to świadczy.
Czy nasi ateńscy Polacy tylko oglądają siatkówkę w TV i chodzą na mecze polskich drużyn, czy lubią też poodbijać w wolnym czasie?

Pomijając zabawę z piłką na plaży…
Niektórzy pamiętają, że nasza polonia była dwukrotnie reprezentowana na Światowych Igrzyskach Polonijnych w Poznaniu w 2003 i w Warszawie w 2005 roku. Mieliśmy także swego przedstawiciela na ostatnich Igrzyskach w Słupsku – wrócił z medalami i miał zaszczyt osobiście zamykać turniej siatkówki na polonijnej olimpiadzie w imieniu całej światowej „braci siatkarskiej”. Ubiegłoroczne Polonijne Mistrzostwa Europy rozpoczynał i zamykał jako reprezentant wszystkich polonijnych siatkarzy z całej Europy.
Pewnie niektórzy słyszeli, że młodzież ma swoją Akademię Siatkówki i co tydzień od 3 lat rozwijają swe zainteresowania po lekcjach na boiskach Panathinaikosu. Dla naszej młodzieży zabawa z siatkówką zaczęła się 9 lat temu kiedy powstał Uczniowski Klub Siatkarski, który teraz jest Akademią.

Turniej-podsumowanie
W ostatnie dwa weekendy i ci ,którzy zaczynali 9 lat temu i ci ,którzy zaczęli systematycznie trenować dwa-trzy miesiące temu mogli spotkać się na polonijnym turnieju. Miał ona charakter otwarty i każdy Polak lubiący te dyscyplinę mógł się do niego zgłosić. Oczywiście najwięcej było młodszej i starszej młodzieży związanej kiedyś lub aktualnie z Akademią czy UKS-em. Taka była tez intencja organizatora-chciał on zgromadzić jak najwięcej byłych zawodników na historycznych już boiskach na Aleksandras. Nie było to takie łatwe , gdyż wiele osób jest w Polsce lub poza Grecją.
W rezultacie do Turnieju zgłosiło się 10 drużyn i w kilkunastu meczach aktywny udział wzięło ok.70 osób. Było też kilka drużyn nie związanych bezpośrednio z Akademią.
Chyba jednak nikt nie spodziewał się tak dużych emocji i dobrej zabawy i to począwszy od meczów eliminacyjnych na samym finale skończywszy.
Pierwsza runda odbyła się w niedzielę 3 maja. Przebiegła pod znakiem trzech niespodzianek-dwie dobre drużyny zostały zepchnięte do strefy walczących o miejsca 7-10, a jedna z mocniejszych (Golden Kids) ledwo dostała się do najlepszej szóstki. Do walki o medale zakwalifikowało się właśnie 6 zespołów. Po meczach II rundy okazało się, że o medale będą grały 3 zespoły-Akademia Siatkówki I, I LO i Golden Kids. Miejsca 4-6 przyszło walczyć drużynom: Bobaski, Czarne Gwiazdy i Mocni.
Mecze finałowe rozegrano 10 maja. Emocji nie brakowało. Kto był tam ten wie. Wszyscy rozeszli się jednak w zgodzie i zwyciężył duch sportowy.

Rezultaty
Mecz o 4 lokatę zdecydowanie wygrali Bobaski z Mocnymi. Obydwa  zespoły grały w składach mieszanych! Ogólne zmagania zakończyły się zwycięstwem jednego z faworytów: Akademii Siatkówki I. Pokonali oni 2:0 Golden Kids i w ostatnim meczu innego faworyta – I LO 2:1. Obserwatorzy podkreślali wysoki poziom siatkarski obu drużyn, które spotkały się w finałowym meczu.
Ustalono więc ostateczna klasyfikację:

1.Akademia Siatkówki I
2.I LO
3.Golden Kids
4.Bobaski
5.Mocni
6.Czarne Gwiazdy
7.Złotka (jedyna żeńska drużyna)
8. Jarek Team
9.Chilli
10.Leńczuk Team

Zwycięska drużyna zagrała w składzie: Kamil Cynk, Rafał Miszczak, Konrad Kiełczewski, Krystian Kubrak, Mateusz Łątka i Arkadiusz Burek.
Bezpośrednio po zakończeniu ostatniego meczu odbyło się uroczyste rozdanie nagród. Zespół zwycięzców otrzymał oprócz medali, dyplomu i pucharu nagrodę niecodzienną-przechodnią złota piłkę aktualnego Mistrza Polski Skry Bełchatów z autografami wszystkich zawodników!
Co to znaczy „piłka przechodnia”? Otóż w przyszłym roku planowany jest turniej z udziałem co najmniej 15-20 drużyn. Marzeniem organizatora jest stworzenie Polonijnej Ligi Siatkówki, gdzie stała ilość zespołów siatkarskich będzie przez kilka miesięcy rywalizowała nie tylko o przechodnią Złotą Piłkę ale o poważne nagrody (tego typu zawody od kilku lat rozgrywane są w Chicago).
Przyznano też nagrodę dla Siatkarskiej Nadziei Akademii Siatkówki 2009-otrzymał ją Jakub Rzepka.
Po wręczeniu nagród rozegrano jeszcze jednego seta ,w którym drużyną zwycięska zagrała z zespołem wybranych zawodników z 5 pozostałych ekip biorących udział w finałowej rundzie (gościnnie zagrał Konrad Guzda z  drugoligowego klubu Panellinios). Set zakończył się wynikiem 26:24 dla… „wybrańców”! Może w przyszły roku powinni wystąpić w tym składzie?
Lista
Turniej zakończył się wyjątkowo-nie tylko rozdano nagrody ale ogłoszono otwarcie Listy Honorowych Członków Akademii Siatkówki. Cóż to takiego? Lista jest nawiązaniem do sporych już tradycji młodzieżowej siatkówki w Atenach. Na tę Listę nie tak łatwo trafić. Wszyscy ,którzy weszli w tym roku w poczet Honorowych Członków Akademii Siatkówki to postacie, które mimo młodego wieku już sporo w siatkówce osiągnęły lub wciąż osiągają. Lista zawiera aktualnie 9 osób.
Są to: Łukasz Szarek grający aktualnie jako jedyny Polak w A1, Julia Katolik i Anna Stecowska z pierwszoligowego Panellinios, Konrad Guzda -libero II-ligowego Panellinios, Dominika Wycichowska-siatkarka przez kilka lat reprezentująca Panellinios i Szkołę Polską(jako tegoroczna maturzystka ukończyła nasza szkołę z wybitną średnią 5,82!),wzór i w klasie i na boisku, Kamil Cynk z Panioniosu-olimpijczyk polonijny i wielokrotny reprezentant Szkoły Polskiej, Rafał Miszczak- olimpijczyk polonijny i wielokrotny reprezentant Szkoły Polskiej ,zdobywca wielu nagród indywidualnych, Przemysław Partyka z AO Agia Paraskevi- olimpijczyk polonijny i wielokrotny reprezentant Szkoły Polskiej ,zdobywca wielu nagród indywidualnych ,Daniel Szac- olimpijczyk polonijny i wielokrotny reprezentant Szkoły Polskiej ,zdobywca wielu nagród indywidualnych. Zdjęcia i bardziej szczegółowe biogramy będzie można znaleźć już wkrótce na stronie Akademii www.atenyzs.pl/siatka
Jak widać młodzież ma na kim się wzorować a my starsi mamy naprawdę spory powód do dumy!
Czy jakakolwiek dyscyplina sportu uprawiana przez polskie dzieci w Atenach może pochwalić się takim dorobkiem?

P.S.:
Organizator Turnieju wraz z młodzieżą Akademii Siatkówki „Ósemka” Ateny pragnie podziękować serdecznie Radzie Rodziców za pomoc w sfinansowaniu nagród, Skrze Bełchatów za patronat oraz wszystkim uczestnikom i kibicom biorącym udział w siatkarskich zmaganiach. Dziękujemy!!!

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.