Jesteśmy pionierami

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

… czyli relacja z konkursu historycznego “PRL-co wiem o tamtych czasach?”
pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej

Pierwszy taki konkurs - napisano o nas:

Najbardziej nowatorski, nowoczesny i pionierski był pomysł organizatora całego konkursu p. Grzegorza Nowaka abyśmy zdawali przed komisją w Warszawie i to złożonej ze znakomitych historyków i na dodatek przez Internet!!! Tak, tak, wcale nie musieliśmy wybierać się do stolicy Polski aby zetknąć się z Wysokim Jury.

  Z kilkunastu uczestników do finału przeszła szóstka najlepszych. To oni właśnie 2 kwietnia mieli zmierzyć się z pytaniami Jury z BEP IPN i z kolejnym stresem. Niestety nie było finału a stres jak najbardziej tak, gdyż w wyniku strajku generalnego w Atenach finał odbyć się nie mógł i trzeba było ustalać termin od nowa (co na przełomie kwietnia i maja było wyjątkowo trudne!).

Doczekaliśmy się rundy finałowej naszego szkolnego konkursu “PRL-co wiem o tamtych czasach?” dopiero 20 maja. Ze względu na różne nieprzewidziane okoliczności termin stale był przesuwany i nareszcie finaliści mogli zmierzyć się z pytaniami komisji historyków IPN.

W jej skład Komisji weszli prof. Jan Żaryn (wybitny historyk zajmujący się historią PRL, były dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN), dr Andrzej Zawistowski (naczelnik Wydziału Wystaw i Edukacji Historycznej BEP IPN, szef Programu Polonijnego IPN) oraz mgr Kamila Sachnowska (pracownik Wydziału Wystaw i Edukacji Historycznej BEP IPN) . Finał budził spore emocje wśród naszych uczniów nie mówiąc o samych finalistach. Przypominamy, że finalistami w kategorii LO zostali Jagoda Startek i Aneta Woronkiewicz ( w ostatniej chwili zrezygnowali pozostali finaliści z LO, zarówno Konstancja Krotzek jak i Przemysław Jurga ), a w kategorii gimnazjalnej Mariusz Andrzejewski, Marta Chmiel i Agnieszka Sekulska. Finał zaczął się o 16.30, w środę 20 maja 2009 roku…

Po przygotowaniu stanowiska i powitaniu Komisji i uczestników zaczęliśmy finał. I tu niestety nastąpiła rzecz nieprzewidziana-ze względu na zbyt słabe łącze tego dnia przekaz wizji i dźwięku był wyjątkowo słaby, co uniemożliwiło bezpośrednią dłuższą odpowiedź ze strony uczestników. Zawisło nad nami widmo kolejnego przesunięcia terminu, a tego nikt nie chciał. Komisja zaproponowała więc rozwiązanie pośrednie: finaliści wylosują zestawy pytań i w ciągu 30 minut udzielają na nie odpowiedzi pisemnej pod czujnym okiem Komisji (patrz foto), następnie karty z odpowiedziami przesłane zostają faksem do Warszawy i Komisja szybko je sprawdza, po czym ogłasza werdykt. Tak też zrobiliśmy.  

Wszystko od tej pory poszło sprawnie i po przesłaniu prac do BEP IPN w niecierpliwości czekaliśmy na wyniki. Po kilkunastu minutach zasiedliśmy przed ekranem komputera i słuchaliśmy z napięciem, jakie są rezultaty naszych wysiłków. Komisja okazała się ogromnie sympatyczna i życzliwa i stres opadł szybko. Przewodniczący Komisji prof. Żaryn w bardzo miłych słowach docenił pomysł pana Nowaka, chwalił skalę zainteresowania historią w naszej szkole i podkreślał wysoki poziom finału, nie ukrywając problemów w wyłonieniu zwycięzcy, zwłaszcza w gimnazjum.

Ostatecznie w I Szkolnym Konkursie Historycznym “PRL-co wiem o tamtych czasach?” zorganizowanym pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej najlepsi okazali się:

-w gimnazjum – I miejsce - Marta Chmiel

                    - II miejsce - Agnieszka Sekulska

                   - III miejsce - Mariusz Andrzejewski (który został wybrany przez organizatora najlepszym uczestnikiem wszystkich etapów ogólnie);

-w LO – I miejsce – Jagoda Startek

          - II miejsca nie przyznano

          - III miejsce – Aneta Woronkiewicz

Wszystkim uczestnikom a zwłaszcza półfinalistom i finalistom GRATULUJEMY!!!

Jednocześnie chcieliśmy BARDZO PODZIĘKOWAĆ Instytutowi Pamięci Narodowej za patronat nad konkursem, sprawiedliwe oceny i wspaniałe nagrody!!!

…oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji konkursu.

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.