Wyniki doświadczalnego konkursu fizycznego

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W dniu 28 maja 2009 roku w Zespole Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach odbył się finał IV edycji doświadczalnego konkursu fizycznego.
Podczas konkursu uczniowie mieli możliwość zaprezentowania własnoręcznie wykonanych przyrządów służących do przeprowadzenia eksperymentów naukowych z dowolnej dziedziny fizyki. Wykonanie tych doświadczeń było jednym z kryteriów oceny ich pracy. Ponadto ocenie zostały poddane: zaangażowanie eksperymentatorów, poprawny opis przedstawionych zjawisk oraz „rozmiar projektu”.
Do konkursu zgłosiło się 8 zespołów (łącznie 11 osób), proponując w sumie 21 różnorodnych eksperymentów. W rezultacie, do wielkiego finału zostało dopuszczonych 14 prac. Z rożnych przyczyn do pracowni fizycznej, w celu wykonania prezentacji, dotarło tylko 6 drużyn. Udział w konkursie wzięli: Sara Whballa i Żaneta Larkowska („dymiący się atrament” i wahadło termodynamiczne), Paweł Karpiński (model łodzi), Patryk Barczuk (dzwonki Franklina), Dariusz Kotyński (sejsmograf i „patatogun”), Ewelina Lipiec (model silnika elektrycznego, doświadczenia obrazujące prądy konwekcji gazów), Rafał Bagiński i Patryk Gawryś (fontanna Herona, „tornado” w butelce i doświadczenie obrazujące rozszerzalność temperaturową gazów).
Każdy uczestnik konkursu miał możliwość zaprezentowania swojej pracy przed pozostałymi eksperymentatorami oraz widownią. Ostatecznie zwyciężyła Ewelina Lipiec, która z sukcesem zaprezentowała wszystkie zaplanowane, proste doświadczenia. Ponadto wzbogaciła prezentację krótkim, ale rzetelnym i merytorycznie poprawnym opisem fizycznym.
Wszystkie projekty zostały solidnie przygotowane, choć nie wszystkim eksperymentatorom szczęście dopisało. Niektórym, na drodze do zwycięstwa, stanęli młodsi koledzy, którzy z impetem, aczkolwiek niezamierzenie, rozłożyli na części jeden z domowej roboty przyrządów fizycznych; dla innych próby przeprowadzenia przygotowanych doświadczeń niestety nie zakończyły się powodzeniem.
I zwycięzcom, i pokonanym szczerze gratuluję zaangażowania i pomysłowości oraz życzę wielu sukcesów w tej dziedzinie oraz determinizmu w zmaganiu się z kolejnymi projektami doświadczeń fizycznych.
Organizator
Krzysztof Świergosz

LAUREACI KONKURSU:
  1. Ewelina Lipiec
  2. Rafał Bagiński i Patryk Gawryś
  3. Paweł Karpiński

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.