Coroczny Omnibus o Polsce

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kolejna. osma edycja Omnibusa miała miejsce 26 maja 2010, tradycyjnie w ramach Dni Kultury i Języka Polskiego.  Tematem przewodnim był Chopin, w związku z 200 rocznicą urodzin kompozytora.  
Konkurs oceniało jury w składzie:
Pan Andrzej Jankowski, II sekretarz Ambasady RP w Atenach, panie dyrektor: Marzanna Geissler i Beata Panagiotopoulou, przedstawiciel Rady Pedagogicznej  pan Marek Kowalski, przedstawiciele Rady Rodzicow z panią przewodniczącą Małgorzatą Kajzik, panią Małgorzatą Dybalską i panem Adrianem Nowierskim, przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego, Łukasz Wojda z klasy II LO
Reprezentanci wszystkich klas gimnazjalnych rozpoznawali rodzaje utworow Chopina i odpowiadali na pytania związane z Chopinem, jak tez i pytania ogolne dotyczące języka polskiego, historii, geografii i wydarzeń bieżących. .
W tym roku, organizatorzy wprowadzili pewne zmiany w formule konkursu, tak by zaangażować jak najwięcej osob z każdej klasy. Każda klasa już przed konkursem dostała do wykonania pewne zadania, w tym przygotowanie słodkiego typowo polskiego wypieku, plakatu wyrażającego uczucia patriotyczne do naszej ojczyzny oraz pantomimy przedstawiającej osoby lub wydarzenia, ktore stały się symbolami narodowymi. W czasie konkursu zaś, uczniowie mogli podpowiedzieć swoim drużynom dokończenie zdania „Kocham Cię Polsko, bo...”
Pomysłowość uczniow przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorow. Jury nie miało żadnych wątpliwości w odgadywaniu scenek, tak wspaniale były one przedstawione – a były wśrod nich: bitwa pod Grunwaldem, rozbiory Polski, Chrzest Polski, Katyń,  lata komunizmu (z kartkami reglamentacyjnymi), legendy o Lechu. Czechu i Rusie i warszawskiej syrence, a nawet odkrycie Kopernika.
W dokończeniu zdania „Kocham Cię Polsko, bo...” uczniowie rownież wykazali się inwencją tworczą:
od parafrazy fraszki Kochanowskiego:
Kocham Cię Polsko,
Bo jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić,
Ten tylko się dowie,
Kto Cię stracił.
po własne wierszyki:
Kocham Cię Polsko
Boś Ty moj narod,
Ukochana Matka
Dlatego w Dniu Matki
Dam ci kwiatka!

Kocham Cię Polsko
Bo dzięki Tobie
Czuję się beztrosko.
Dla Ciebie tutaj tu siedzę
Pokazując swoją wiedzę.
Udowadniam innym i sobie,
Jak wiele wiem o Tobie
oraz krotkie hasła:
Kocham Cię Polsko, bo masz kiełbasę swojską

Kocham Cię Polsko,
Bo byłaś Polską
Jesteś Polską
I będziesz Polską!

Inną konkurencją, w ktorej uczniowie brali udział, była nauka krokow tańcow polskich, poloneza i krakowiaka, wspaniale zademonstrowanego przez nauczycielkę języka  niemieckiego, byłą tancerkę Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, panią Annę Zmudzką,
Zabawy i śmiechu było co niemiara, co zarejestrowały zdjęcia z imprezy, a jury chętnie obdzielało uczestnikow najwyższą ilością punktow, juz od pierwszego zadania (słodkie wypieki).
W czasie. gdy jury miało trudne zadanie podliczania punktow i wyłonienia zwycięzcow, widownia śpiewała piosenkę ze znanego programu telewizyjnego: „Kocham Cię Polsko!”.
Zwycięzcą tegorocznego konkursu została klasa III C gimnazjum w składzie: Ola Bober, Darek Kotyński i Magda Młynarczyk – zdobyli oni 60 pkt. Na II miejscu znalazła się klasa II B gimnazjum (Emilia Kołodziej, Robert Luba i Sebastian Dybalski) z 58 pkt,  a na miejscu III – klasa III B gimnazjum (Dominika Drabik, Klaudia Leńczuk i Szymon Dereń).

Organizatorami tegorocznego konkursu były:
Pani Joanna Figura
Pani Beata Oziębłowska
Pani Edyta Wiercińska
Pani Kornelia Wołoszyn

Organizatorom pomagała uczennica klasy I LO Paulina Michowska, a do pięknej dekoracji z bocianami i napisu “Kocham Cię Polsko” przyczyniła się uczennica klasy III B gimnazjum Hania Wasyl i pani Joanna Figura.

Gratulujemy wszystkim klasom pomysłów i inwencji twórczej i zapraszamy za rok!

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.