Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 w Szkole Polskiej na Santorini

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

19 czerwca 2011 roku w budynku muzeum Megaro Gyzi w Firze na Santorini miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego Filii Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Thirze na Santorini. Uroczystość ta została połączona z wieczorem poetyckim poświęconym twórczości Czesława Miłosza-wybitnego polskiego noblisty.

Wśród licznych gości zaszczycił Polonię na  Santorini Ambasador RP w Atenach-Pan Michał Klinger,  dimarchos Thiry- Pan Nikolaos Zorzos, a także proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Firze- ksiądz Fransiskos Robles

Część artystyczna programu, przygotowanego przez uczniów Szkoły Polskiej pod kierownictwem Pani Edyty Łabędy, rozpoczęła się od prezentacji biografii Miłosza,

a następnie wybrani wychowankowie klas starszych czytali poszczególne utwory laureata Nagrody Nobla. Wiersze były interpretowane w trzech językach-po polsku, grecku

i angielsku. Zamierzeniem organizatorów było pokazanie możliwości przenikania się kultur w czasach, gdy występują masowe i indywidualne migracje na niespotykaną wcześniej skalę. Spotkanie miało służyć wzbogaceniu, wzajemnemu poznawaniu się, przezwyciężaniu stereotypów, uprzedzeń, nacjonalizmów i ksenofobii.

W ten sposób uczniowie Szkoły Polskiej na Santorini uczcili obchody Roku Miłoszowskiego (sejm polski uznał rok 2011 rokiem Miłosza) i pokazali zaproszonym gościom przynajmniej fragment dorobku kulturalnego Polski w przeddzień objęcia przez nasz kraj po raz pierwszy prezydencji w Unii Europejskiej.

Autor „Rodzinnej Europy”- Czesław Miłosz może być patronem tego ważnego wydarzenia,

a i symboliczny zbieg dat-setna rocznica urodzin poety w przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, stanowił dla organizatorów uroczystości pretekst do wyboru tego właśnie poety.

Sala, w której odbył się wieczór poetycki została udekorowana pracami dziecięcymi, a także fotogalerią, poświęconą Czesławowi Miłoszowi. Dekoracją sal i stołów zajęła się Pani Małgorzata Sito, a efekty jej pracy nadały całemu wieczorowi bardzo uroczystego charakteru. Płonące świece i płatki róż rozsypane na scenie wywierały niezapomniane wrażenie.

Starania organizatorów zostały bardzo dobrze odebrane przez Pana Ambasadora RP, który

nie szczędził słów pochwały. Gratulacje złożył również Pan dimarchos -Nikolaos Zorzos,

a także proboszcz, współpracujący ze szkołą od chwili jej powstania.

Kolejną częścią programu było rozdanie świadectw, a na zakończenie wieczoru goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

Przy wyśmienitych przekąskach i lampce wina zakończył się wieczór poetycki;  uczniowie wznieśli toast sokami ufundowanymi przez radę rodziców i w ten miły sposób zakończyły kolejny rok nauki w Filii Zespołu Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach z siedzibą w Thirze na Santorini.

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.