Wycieczka do Turcji 6.04.2012

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Galeria...

ORHAN PAMUK ur. 1952 r. jeden z najwybitniejszych pisarzy europejskich, laureat literackiej nagrody Nobla z 2006 r. pochodzący ze Stambułu. Tak napisał o tym mieście :

„ Stambuł tchnie melancholią i beznadziejnością, ale to najbardziej zaczarowane miasto na świecie ” .

Konstantynopol to ogromne 17 milionowe miasto położone nad cieśnina Bosfor łączące Europę i Azje. To dziś miasto tętniące życiem , rozwijające się w błyskawicznym tempie , metropolia - miejsce współistnienia islamu z chrześcijaństwem. Melancholie Imperium Osmańskiego przeminęła bezpowrotnie.

Dnia 06 kwietnia 2012 r. o godz. 5:30 pod opieka naszych wychowawców : p. Beaty Goralewskiej i Wiesławy Muły , wyruszyliśmy na czterodniowa wycieczkę  do Turcji , a dokładnie Stambułu zwanego dalej przez Greków Konstantynopolem. Męcząca trasa w wygodnym autobusie okazała się niezłą rozrywką.  Po drodze podziwialiśmy piękno spokój i harmonię greckiego krajobrazu oraz dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy. Po długiej podróży zakwaterowaliśmy się w hotelu GRAND ANTOLIA , położony niedaleko Hagia Sophia i Błękitnego Meczetu w centrum Stambułu. Naszą wędrówkę następnego dnia rozpoczęliśmy udając się do świątyni Świętej Mądrości w Stambule tzw. Hagia Sophia. Jest to jedna z najwspanialszych budowli późnego antyku, arcydzieła sztuki bizantyjskiej. Świątynia została zbudowana na rozkaz cesarza w latach 532-537. Był to kościół pałacowy, powiązany bezpośrednio zabudowaniami cesarskiej rezydencji.

Po zdobyciu przez Turków Konstantynopola 1453r. dobudowano Hagii Sophi 4 minarety. Dokładnie naprzeciwko w XVII w. został wybudowany Błękitny Meczet – Świątynia muzułmańska z 6 minaretami. Najbardziej znanym targowiskiem Stambułu jest Kryty Bazar , ale to nie jedyne miejsce w tym mieście, gdzie można było zrobić udane zakupy. Sklepy, stragany, bazary są tu na każdym kroku , a ceny – bardzo konkurencyjne. Kryty bazar jest niesamowitym miejscem – istna plątanina uliczek wypełnionych dziesiątkami tysięcy towarów , powystawianych i poukładanych tak , by jak najbardziej rzucały się w oczy i przyciągały wzrok potencjalnych nabywców . Można tu nie tylko zrobić zakupy , ale też zjeść w jednej z wielu restauracji czy napić się wspaniałej tureckiej herbaty . Kryty bazar to przepiękny zabytek , a zagubienie się w labiryncie to sama przyjemność. Mimo że oficjalną walutą jest turecki lir , na bazarach można płacić w walutach obcych. Preferowane są euro i dolary. Na bazarze obowiązuje zasada targowania się. Po udanych zakupach powróciliśmy do hotelu na kolacje i nocleg.

Dnia trzeciego udaliśmy się autobusem na Plac Taxim , przypominający nowoczesny europejski bulwar. Pobyt w Istambule nie mogliśmy uznać za kompletny bez tradycyjnego i niezapomnianego rejsu statkiem po Bosforze , cieśninie oddzielającej Europę od Azji , a łączącej Morze Marmara z Morzem Czarnym. Rejs rozpoczął się w Eminönü. Po drodze podziwialiśmy pałace i świątynie. Dalej przepłynęliśmy pod mostem bosforskim , jednym z największych mostów wiszących na świecie ( dł.1074 m , łączący oba brzegi Bosforu ). Za mostem minęliśmy pałac Camlica , najwyższy punkt Istambułu. Fantastyczne rezydencje nad cieśniną , drewniane pałace przypominające o wielkości Imperium Osmańskiego , a ogromne tureckie flagi o ważnym dla Turków w patriotyzmie. Te flagi szczególnie zwycięsko powiewały nad ruinami starego Konstantynopola , wokół którego dzisiaj uboga ludność miasta na uprawnych poletkach sadzi sałatę i pomidory.

Było cudownie !!

 

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.