Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku, żyjąc w zawrotnym tempie, zapominamy często o istotnych wartościach, a przecież - jak pisał jeden z najwybitniejszych Polaków - święty Jan Paweł II - naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości.

3 Maja to data, która młodemu pokoleniu Polaków na obczyźnie, niestety, coraz częściej kojarzy się z jedną z wielu rocznic i mało znaczących uroczystości, a dorobek Oświeconych dla współczesnej młodzieży często bywa dziś niezrozumiały. 

W ramach obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół imienia Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach zorganizowane zostało przedstawienie teatralne, które przemówiło do wyobraźni widzów językiem współczesności, a poprzez zabawę, śmiech, śpiew i taniec przybliżyło okoliczności wejścia w życie Konstytucji 3 Maja, główne postanowienia oraz następstwa spowodowane jej przyjęciem przez Sejm Wielki.

  

Rangi wydarzeniu dodała obecność zaproszonych gości - Ambasadora RP w Atenach - Pani Anny Barbarzak oraz Konsula - PanaWojciecha Flery.

 

W role przedstawicieli epoki stanisławowskiej - twórców i przeciwników Konstytucji, a także dziennikarzy “Monitora” wcielili się uczniowie klasy I gimnazjum, którzy w postaci humorystycznego programu informacyjnego przenieśli widzów do tamtego okresu, zaś Zespół Tańca Ludowego zaprezentował się w Polonezie Trzeciego Maja.

Zasadę docere et delectare, czyli bawiąc, uczyć realizował już ponad dwa wieki temu biskup Ignacy Krasicki - najwybitniejszy pisarz polskiego Oświecenia, nazywany księciem poetów. Mimo upływu lat nie straciła ona nic ze swojej aktualności.

Organizatorzy: Anna Szydłowska, Daniel Zatorski i Grażyna Adamidu serdecznie dziękują wszystkim za wysiłek włożony w upamiętnienie tego doniosłego wydarzenia.
Foto: W. Czółno, E. Mąkol.

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.