VIA I VA zwiedza region Arkadii na Peloponezie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

VIA I VA zwiedza region Arkadii na Peloponezie.

6-7 czerwca 2017 r. klasy VIA i VA pod opieką pani Joanny Kubiak, pani Alicji Wawrzynowicz i pani Doroty Matyji udały się na dwudniowa wycieczkę na Peloponez.

Galeria...

Pierwszy postój miał miejsce w Isthmos nad słynnym Kanałem Korynckim, który łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Próby przekopania kanału sięgają VI w. p.n.e., jednak dopiero w roku 1893 ukończono z sukcesem wszystkie prace, dzięki rozwojowi techniki i dzielnym zespołom inżynierów z Grecji i Węgier.

 1 2 3

Trasa naszej wycieczki dalej zmierzała ku Arkadii. Arkadia jest greckim województwem na Peloponezie o bardzo bogatej historii sięgającej starożytności i licznych wątkach z mitologii, np. Likaona, Kallisto i Arkasa.

Mandinia – to kolejny przystanek naszej grupy. To historyczne miasto w starożytnej Grecji znane m.in. ze zwycięstwa Teban nad Spartanami w r. 362 p.n.e. Największy rozkwit tej miejscowości przypadał na czasy panowania Rzymian, głównie cesarza Hadriana, który zbudował tu najważniejszą świątynię ku czci Antinousa, słynacego z niezwykłej młodzieńczej urody.

4 5  6

Zaciekawił nas tam bardzo kościół pod wezwaniem św. Fotini, zbudowany naprzeciw starożytnych ruin, który ma niezwykłą architekturę łączącą wpływy starożytne z bizantyjskimi.

7 8 10

11 12 13

14

Czas na lody, krótki odpoczynek i zakup pamiątek był w miejscowości Vytina. Vytina to górska wioska na wysokości 1033 m. n.p.m. przy wzgórzu Menalos. W centralnym miejscu znajduje się kościół pod wezwaniem św. Trifonasa, który również odwiedziliśmy.  

15 16 17

18 19

W drodze do hotelu zobaczyliśmy urokliwą wioskę Langadia zbudowaną na bardzo stromym zboczu, z której rozlegał się niesamowity widok na góry, kotliny i doliny.

20 21 22

 Po posiłku wyruszyliśmy do hotelu w Olimpii na nocleg.

Największym marzeniem wszystkich uczestników była niewątpliwie kąpiel w hotelowym basenie.

23  24 25 

26

Pływanie kosztowało wiele energii, a więc kolacja wszystkim bardzo smakowała!

 27 28 29

Przed snem udaliśmy się na mały spacer do centrum Olimpii na lody i zakup pamiątek.

Oczywiście następnego dnia nie mogliśmy opuścić hotelu bez ponownej kąpieli w basenie.

30 31 32

33 34

Starożytna Olimpia – następny cel naszej wycieczki. Każdy raz w życiu powinien to miejsce zobaczyć, gdyż jest to obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO. W starożytności Olimpia była ośrodkiem kultu Zeusa, a od 776 roku p.n.e. miejscem igrzysk olimpijskich odbywających się co cztery lata. Podziwialiśmy zgromadzone pamiątki w tamtejszym muzeum, starożytny stadion, ruiny gimnazjonu, domu gościnnego dla honorowych gości, łaźni, skarbców, świątyni Zeusa i Hery oraz wiele innych obiektów. W świątyni Zeusa – największej na Peloponezie znajdował się jeden z siedmiu cudów świata – 13-metrowy posąg Zeusa dłuta Fidiasza.

35 36 37

38 39 40

41 42 43

Ostatnie igrzyska w Olimpii odbyły się w roku 393 n.e., gdyż w roku 394 cesarz Teodozjusz I  Wielki  wydał edykt zakazujący wszelkich świąt i uroczystości pogańskich.   Ponowne igrzyska, nowożytne zorganizowano w 1896 r. w Atenach, gdyż antyczna Olimpia była w ruinie. Od Od 1936 roku płomień olimpijski, który płonie podczas nowożytnych igrzysk olimpijskich, zapalany jest za pomocą promieni słonecznych skupionych przez paraboliczne zwierciadło na stadionie w Olimpii. Stamtąd jest on przenoszony przez olimpijską sztafetę do miejsca rozgrywania igrzysk w danym roku. Zwyczaj ten został zapoczątkowany przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Berlinie w 1936 roku.

Zadowoleni i pełni wrażeń do Aten i do czekających rodziców wracaliśmy przez Patrę - słynne greckie  miasto portowe.

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.