Wycieczka gimnazjalistów do Olimpii

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wycieczka gimnazjalistów do Olimpii.

     W dniach 19-20 czerwca 2017 r. uczniowie klas: II a i II b gimnazjum pod opieką pani Wioletty Gawlik oraz pani Joanny Figury udali się na dwudniową wycieczkę do Olimpii, czyli tam gdzie od 776 roku p.n.e. były organizowane igrzyska, zwane olimpijskimi od miejsca ich odbywania się.

     W Olimpii uczestnicy wycieczki zobaczyli miejsce zapalania zniczu będącego symbolem dzisiejszych igrzysk. Ogień rozpalany jest za pomocą promieni słonecznych skupionych przez paraboliczne zwierciadło na starożytnym stadionie, skąd jest on przenoszony sztafetą do miejsca igrzysk w danym roku. 

    Podczas zwiedzania starożytnej Olimpii uczniowie identyfikowali m.in. miejsca, gdzie stało 12 skarbców miast greckich, praktyczny Leonidajon, czyli dom gościnny dla honorowych gości, starożytny stadion, świątynię Hery, Pompejon, jak nazywano magazyn przedmiotów kultowych, założony w miejscu, gdzie stała słynna pracownia Fidiasza. Jak wiadomo, z tej pracowni wyszedł największy posąg antycznej Grecji: statua Zeusa ze złota i kości słoniowej, ustawiona w olimpijskiej świątyni Zeusa ( obecnie jeden z 7 cudów świata). Świetne posągi z marmuru, wyroby z terakoty, rzeźby i metopy ze świątyni Zeusa zobaczyli uczniowie w tutejszym muzeum, którego chlubą-eksponatem, uhonorowanym osobną salą, jest posąg Hermesa Praksytelesa z IV w. p.n.e.

     Edukacyjny cel wycieczki, czyli poznanie starożytnych pamiątek wpisanych w 1989 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, został połączony z rekreacyjnym. Młodzież w wolnym od zwiedzania czasie z przyjemnością korzystała z kąpieli w hotelowym basenie. Zachęcała do tego upalna, typowo grecka pogoda. Wycieczka była w pełni udana.

Migawki z wycieczki

Блогът Click here очаквайте скоро..

Full premium Here download theme for CMS

Bookmaker Bet365.gr The best odds.